PSA tyrimas

Prostatos specifinis antigenas (PSA) yra medžiaga (baltymas), kurį išskiria prostatos epitelio ląstelės ir kuris suskystina spermą po ejakuliacijos. Jo sekrecija dažnai padidėja, kai yra gerybinė prostatos hiperplazija (GPH). Teigiama, jog PSA kiekis kraujo serume vidutiniškai padidėja po 0,3 ng/ml kiekvienam gramui GPH audinio, tačiau kur kas ryškesnis PSA padidėjimas yra stebimas ligoniams, kurie serga kliniškai pasireiškusiu prostatos vėžiu. Padidėjęs PSA kiekis kraujo serume (>4,0 ng/ml) būna 25% vyrų, kurie serga GPH. Beveik visada PSA kiekis labai padidėja sergant prostatos vėžiu. Dėl šios priežasties PSA nėra diagnostinis vien tik prostatos vėžio tyrimas, tačiau jis leidžia įvertinti prostatos vėžio tikimybę. PSA kiekio nustatymas gali būti naudojamas ir prostatos tūriui įvertinti (jei ligonis neserga prostatos vėžiu) dėl to, kad sergant GPH ši liauka didėja, o kartu didėja ir PSA kiekis (didesnis nei normaliai PSA kiekis kraujyje parodo didesnį aktyviai PSA išskiriančių epitelio ląstelių skaičių). Toks priešinės liaukos tūrio nustatymo būdas gali padėti numatyti, kuriems ligoniams labiausiai tikėtinas GPH progresavimas ir palengvinti jiems vaistų parinkimą.

Didesnė tikimybė, jog prostatos vėžys bus aptiktas laiku (t.y., kada ligonį dar galima pagydyti), yra tada, kai kartu su tyrimu pirštu per tiesiąją žarną (digitalinis rektalinis tyrimas, DRT) kartu atliekamas ir PSA kiekio nustatymas. Jei PSA kiekis truputį viršija viršutinę normos ribą, tai tikimybė, kad ligonis serga prostatos vėžiu yra 20-25 %. Jeigu PSA kiekis yra žymiai didesnis (>10 ng/ml), tai priešinės liaukos vėžio tikimybė yra virš 50 %. Taigi, kuo yra didesnis PSA kiekis kraujyje, tuo didesnė ir prostatos vėžio tikimybė. Tačiau ligonis turi žinoti, kad dažnai vien PSA tyrimu neįmanoma atskirti neišplitusio prostatos vėžio nuo priešinės liaukos pagrinde besivystančios GPH. Šiuo atveju diagnozei patikslinti reikia atlikti prostatos biopsiją ultrasonografijos per tiesiąją žarną kontrolėje.

Yra žinoma, kad PSA kraujyje cirkuliuoja dvejose formose - „surištas“ ir „laisvas“. „Surištas“ PSA – tai PSA ir baltymo kompleksas. Laisvas PSA nesusietas su jokiu baltymu. Dėl nevisai žinomų priežasčių sergant piktybinėms prostatos ligomis keičiasi laisvo ir bendro PSA santykis. Be to, pastebėta, kad šis santykis greičiau mažėja tada, kai auglys yra biologiškai agresyvesnis. Nors vis dar yra diskutuojama dėl laisvo:bendro PSA santykio reikšmės/ribos, kuri rodytų prostatos patologiją, šiuo metu manoma, kad ligoniams, kurių bendras PSA kiekis yra virš 4 ng/ml ir laisvo : bendro PSA santykis mažiau 0,18, reiktų atlikti prostatos biopsiją.

*Parengta pagal: Kirby R.S., McConnell J.D. „Fast Facts“- Benign Prostatic Hyperplasia, 2005 Health Press Limited, Oxford.

PSA tyrimas

Prostatos specifinio antigeno tyrimas
Daugiau apie tyrimą

Kodėl didėja prostata?

Kas yra GPH? Jos simptomai, gydymas
Sužinok daugiau

Mitai

Manote, kad šlapintis kas 2 valandas yra normalu? Pateikiame 10 mitų apie prostatą.
Daugiau mitų